• Vianočné prázdniny: 23.12.2023 - 7.1.2024. Začiatok vyučovania 8.1.2024.

Nech tichá hudba veselosti, Vám počas celých Vianoc znie,

nech ten rok nastávajúci Vám šťastie a lásku prinesie!

prajú zamestnanci Základnej školy v Novákoch

• VIANOČNÁ DIABOLKA 2023

• V streleckej súťaži zvíťazila Emka Fašková, druhé miesto získala Lenka Kelbelová a tretia bola Tamarka Uhlárová. Súťažilo 51 žiakov. Ceny do súťaže venovali Brose a AFG Veľké Bielice.

• Súťažná tvorba betlehemov v Nitrianskom Pravne

• S veľkou radosťou Vám oznamujeme, že náš žiak Jakub Laga z 8. A vyhral 1. miesto v súťažnej tvorbe betlehemov o Zlatú hviezdičku 2023. Ostatní naši žiaci boli za účasť tiež obdarovaní sladkou odmenou. Ďakujeme všetkým zúčastneným. Pripomíname, že výstava súťažných diel potrvá počas vianočných sviatkov na Obecnom úrade v Nitrianskom Pravne.

Prajeme krásne sviatky!

• Vianočný program pre Mestský klub dôchodcov v Novákoch

• V predvianočnom období naši žiaci spríjemnili vianočnú atmosféru nováckym dôchodcom koledami a vinšami. Dôchodcov sme tiež potešili malým darčekom - ručne robeným betlehemom z prírodných materiálov, autorka - p. asistentka Ivana Veterníková.

• Predvianočný bazár

• V Predvianočnom bazáre si užívali predaj a nakupovanie deti z 3.A a 3. B. Vyskúšali si prácu s peniazmi, výber peňazí z banky, chystanie tovaru a cenoviek, správne vydať peniaze zákazníkom. Túto činnosť zvládli úspešne, keďže všetci skončili so ziskom. Možno raz budú z nich výborní ekonómovia, podnikatelia alebo zamestnanci banky.

• Pátranie s Mikulášom

• 6. decembra zavítal Mikuláš aj na 1. stupeň. U tretiakov našiel veľa pomocníkov. Čerti, Mikuláši, anjeli riešili úlohy, aby sa dozvedeli meno strateného čerta. A veru sa im to podarilo.

• O advente

• Predvianočný čas je tu - tajomný, plný očakávania, kedy ožívajú zvyky a ľudové tradície, o ktorých našim tretiakom prišla porozprávať pani Danka Ťapuchová.

Ďakujeme za príjemné stretnutie a výstižné priblíženie ľudových zvykov.

• Od Lucie do Vianoc...

• Snáď nás čarovná moc Luciek ochráni od chorôb, temných síl a nešťastí. Vymietli v škole naozaj všetky kúty. A dievčence si iste nezabudli vypísať 12 lístkov a vyveštiť si nádejného muilého :)

• S Mikulášom v 2.B

• Adventný kalendár ukrajuje dni do Vianoc. Dlhý čas nedočkavým druhákom skrátilo vyučovanie s Mikulášom.

• Dejepisná olympiáda - školské kolo

• Dňa 4.12. sa uskutočnilo školské kolo dejepisnej olympiády. Do okresného kola postupujú:

1. miesto - Nela Nechalová

2. miesto - Juraj Kováčik

1. miesto - Ondrej Vindiš

2. miesto Michal Turk

o 1.-2. miesto sa delia Daniela Kňažková a Romana Kiabová.

Postupujúcim srdečne blahoželáme a držíme palce v okresnom kole!

• Oznam vedúcej ŠJ

• Vedúca školskej jedálne oznamuje stravníkom, že z obedov sa dá odhlásiť len do piatku 15. 12. 2023 do 14:00 z dôvodu koncoročného vyúčtovania.. Po tomto dátume bude možnosť zobrať si obed do obedára.

Ďakujeme za pochopenie.

• Sponzorský dar

• Touto cestou by sme sa chceli poďakovať spoločnosti Nestlé za poskytnutý sponzorský dar pre našich žiakov. Ďakujeme a prajeme veľa pracovných úspechov.

• Oznam vedúcej ŠJ

• Vedúca školskej jedálne prosí zákonných zástupcov žiakov prihlásených na stravovanie o kontrolu platieb za réžie ( 5 eur) od septembra do decembra. Neuhradený mesiac je potrebné uhradiť čo najskôr.

Ďakujeme za pochopenie.

• Wo sind wir? Endlich in Wien! - exkurzia do Viedne

• 7. decembra 2023 sme mali vzácnu možnosť zúčastniť sa exkurzie do Rakúskej metropoly, do Viedne. Počas exkurzie sa nám prelínali nielen historické, ale i geografické, kultúrne a jazykové poznatky.

Mohli sme si v praxi overiť, do akej miery už vieme komunikovať v nemčine (napr. požičať si korčule a korčuľovať sa pred Rathaus - radnicou, objednať si nealko punč, ospravedlniť sa, ak do niekoho nechtiac v dave vrazíme, preložiť, čo je to Graben, a pod.). Z geografického hľadiska sme sa vedeli zorientovať, že ide o jedno z významných hlavných miest v Európe - prešli sme si okruh po Ringstrasse, spoznali budovy parlamentu, opery, v historickom kontexte nás upútali informácie najmä o Habsburgovcoch (áno, Márii Terézii sme všetci vďační za povinnú školskú dochádzku) a v oblasti kultúry sme žasli nad množstvom kníh v Hofburgu - v Národnej knižnici či nad bohatstvom zbierky vo Weltmuseum.

A samozrejme, potešili sme sa aj kráse adventnej výzdoby, nielen pred katedrálou Stephansdom, ale i v samotnom historickom centre či pred radnicou.

• Biela pastelka - výnos zo zbierky

• Úprimne ďakujeme všetkým, ktorí prispeli do zbierky Biela pastelka na pomoc Únii slabozrakým a nevidiacim Slovenska. Vyzbieralo sa krásnych 110,- eur, ktoré boli zaslané na účet danej únie. Vďaka!

• Poďakovanie

• Chceme sa touto cestou poďakovať všetkým, ktorí prispeli do zbierky pre neziskovú organizáciu JAZMÍN v Handlovej. Všetky potraviny, drogéria a oblečenie poputujú do tohto zariadenia už dnes, aby spríjemnili vianočné obdobie týraným ženám, mamičkám s deťmi v krízovej situácii, či seniorom, ktorí sa nachádzajú v hmotnej a sociálnej núdzi.

Z celého srdrca Vám všetkým ĎAKUJEME!

Prajeme aj Vám šťastné a požehnané Vianoce!

• Betlehémy našich žiakov na výstave v Nitrianskom Pravne

• Včera, 7. decembra 2023, sme odovzdali 5 krásnych - ručne a s láskou robených betlehémov našich žiakov na výstavu betlehémov spojenú so súťažou. V období Vianoc budú vystavené v budove Obecného úradu v Nitrianskom Pravne a srdečne Vás touto cestou na výstavu pozývame. Výsledky súťaže budú vyhlásené na vernisáži výstavy a Vianočnom koncerte ZUŠ dňa 20.12.2023 o 16.30 hod vo farskom kostole sv.Jána Krstiteľa v Nitrianskom Pravne. Našim žiakom držíme palce!