• Hovorme o jedle

        •  

           Časopis        „HOVORME O JEDLE“

           

           

          Milí čitatelia,   

          stalo sa už tradíciou, že v jesenných mesiacoch, osobitne v októbri, sa viac ako inokedy venujeme zdravej výžive. Naša škola sa zapojila do súťažno-vzdelávacej aktivity VII. ročníka Hovorme o jedle už štvrtýkrát, pretože si myslíme, že je potrebné vyvolať a podporiť aktívnu účasť detí, mládeže, ale aj dospelých pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu.

           

          „Pre zodpovedný výber potravín je potrebné mať dostatok informácií.“

           

          Potraviny patria k životným radostiam a zároveň nevyhnutnostiam. Veríme, že každý má právo na potešenie z dobrého jedla a následne zodpovednosť za vlastné zdravie.

          My sa dnes 14. 10. budeme venovať potravinám, ktoré tvoria základňu pyramídy. Sú to chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny a zemiaky.

          Obilniny a výrobky z obilia sú veľmi dôležitou zložkou potravy, ktorá by v našom jedálničku mala zaberať podstatné miesto. Ide predovšetkým o výrobky z pšenice, pohánky, jačmeňa či ovsa. Dôležité je nezabúdať na celozrnné  výrobky. Celozrnné pečivo obsahuje klíčky a obaly semien, ktoré sú bohatšie o vitamíny, minerálne látky a stopové prvky ako pečivo z bielej múky. Celozrnné výrobky so zeleninou a ovocím sú dôležitým zdrojom vlákniny, ktorá naplní žalúdok a tým vyvolá pocit sýtosti.

          Ako sme už povedali, chlieb, obilniny a cestoviny tvoria v potravinovej pyramíde prvé poschodie, takzvanú základňu potravinovej pyramídy. Sú významným zdrojom bielkovín, komplexných sacharidov, škrobu, vlákniny a vitamínov skupiny B. Celozrnné obilniny obsahujú navyše aj minerálne látky, ktoré sú telu a zdraviu prospešné.

          Medzi produkty z obilnín zaraďujeme pečivo, cestoviny, ovsené vločky, pohánku, knedle a kukuričné výrobky. Sú bohaté najmä na škrob, vitamíny a vlákninu. Celozrnné výrobky obsahujú viacej obalových vrstiev zrna, bielkovín, tukov a minerálnych látok. Menej známe obilniny sú proso, špaldová pšenica a pohánka. Tieto obilniny neobsahujú lepok, a preto sú vhodné pre bezlepkovú diétu.

          Ryža je bohatá na vitamíny skupiny B, minerálne látky a stopové prvky, najmä fosfor, železo a draslík. Cestoviny sú zdrojom hlavne sacharidov, ktoré potrebujeme, aby sme mali dostatok energie. Na trhu je veľký výber cestovín – vaječné, bezvaječné, biele, celozrnné, bezlepkové, plnené či obohatené rôznymi ingredienciami, napríklad špenátom alebo mrkvou. Zemiaky aj cestoviny patria do skupiny takzvaných sacharidových potravín, ktorých hlavnú zložku tvorí škrob.

          Naši pedagógovia  spolu so žiakmi pre nás všetkých v tento deň pripravili rôzne zaujímavé aktivity, ktoré budú na jednotlivých vyučovacích hodinách zamerané už na spomínané potraviny.

          Prajem vám, aby ste prežili pekný deň, plný zaujímavých zážitkov,  nových informácií  a pekných dojmov.

          Snažme sa riadiť známym výrokom: Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.

          A čo na záver dodať?  Snáď len, dobrú chuť k zdravej desiatej.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Editoriál

           

                   Rozhovor s vedúcou školskej jedálne

           

          1. Dobrý deň, pani vedúca, môžeme sa vás spýtať na niekoľko otázok, ktoré nás zaujímajú?

          Áno, samozrejme, veľmi sa teším, že ste prišli.

          2. Ako dlho už robíte túto prácu?

          Na pozícii vedúcej jedálne som už dva roky a táto práca ma baví.

          3. Zaujímalo by nás, ako zostavujete jedálny lístok?

          Jedálny lístok zostavujem podľa presnej normy, ktorá je stanovená, týždenný jedálny lístok je rôznorodý, musí obsahovať mäso, zemiaky, bezmäsité jedlo, občas knedľu a ,samozrejme, rôzne zeleninové šaláty a ovocie.

          4. Ktoré jedlo chutí najviac vám?

          Mne chutia viaceré jedlá, nevyberám si, ale som vďačná za to, že mám čo  jesť a práve toto niektorým deťom chýba, nie všetky deti vedia byť vďačné za jedlo a jedlo vyhadzujú do odpadu. Vtedy si spomeniem na deti, ktoré naozaj nemajú čo jesť a hladujú.... 

          5. Čo si myslíte o tom, ktoré jedlo chutí najviac deťom?

          Ako je všeobecne známe, deti majú najradšej koláče a bezmäsité jedlá, ale je to asi individuálne. (Deťom pani vedúca umožnila podľa jej podkladov, ktorých sa musí držať, vybrať jedlo do jedálneho lístka ).

          6. Všimli sme si, že sa v jedálnom lístku často objavuje aj potravina bulgur, priblížte nám túto pre nás menej známu potravinu.

          Bulgur je celozrnná pšenica, ktorá sa najprv predvarí a potom naláme, a tak je ľahšie stráviteľná. Obsahuje veľa prospešných látok.

          Prednosťou bulguru je jeho chuť, jemná textúra, jednoduchá príprava a obsah výživných látok. Sto gramov vareného bulguru má približne 83 kalórií, obsahuje proteíny, vlákninu a takmer žiadny tuk. Z minerálov sú obsiahnuté vápnik, železo, horčík, draslík, mangán a zinok.

          7. Niekedy sa nám zdá, že niektoré jedlá sú menej dosolené, je to zámerne?

          Podobne ako pri zostavovaní jedálneho lístku, tak aj pri dochucovaní jedla sa musíme držať noriem. Pre názornú ukážku som vám doniesla 15 dkg soli, je to množstvo soli, ktorá nám musí postačiť na dochutenie 100 porcií. Výrazné koreniny sa v školských jedálňach nepoužívajú, napr. kari korenie a podobne.

          8. Stretávate sa často s deťmi, ktoré nie sú vychované alebo nepoďakujú za jedlo?

          Menej je tých, čo nepoďakujú pri okienku za jedlo, ale samozrejme, že sa nájdu aj deti, ktoré poďakujú za jedlo a niekedy ešte aj povedia, že im chutilo, to nás vie naozaj potešiť.

          Ďakujeme za rozhovor, za objasnenie a vysvetlenie otázok. Prajem vám, veľa vydarených receptov a deti, ktoré všetko zjedia.

           

           

           

           

          Interview

                          V Čerenianskom mlyne

                Hovorí sa, že pod lampou býva najväčšia tma...

           

          Asi na tom niečo bude. Keď sme sa dozvedeli, že v Čereňanoch, len zopár kilometrov od nášho mesta sa nachádza starý mlyn, zostali sme prekvapení. To nemôže byť pravda, veď o tom by sme predsa vedeli! No pravda to napokon bola. A tak sme sa rozhodli, že ho navštívime.       Prechádzali sme dedinou a neverili, že tu – medzi novostavbami - naozaj bude starý mlyn. A potom sme ho uvideli. Skrytý v zeleni, ako z filmu Zdenka Trošku. Veľký, modrý, rozprávkový. Pri pôtočiku, ktorý preteká popri, si trónil naozajstný vodník.

               A to nás už vo vysokých dverách vítal mlynár -  pán Vrtiel. Zopár slov o histórii a  potom sa nám už začala prechádzka svetom, kde akoby zastal čas. Aj keď len naoko. Aj mlyn z roku 1350, kde „panuje“ už šiesta generácia Vrtielovcov, pričuchol k novým technickým vymoženostiam. A tak sme márne čakali na veľké mlynské koleso. To už nahradila turbína skrytá v útrobách pred zvedavými ľudskými zrakmi. Pán Vrtiel nás najskôr otestoval, ako poznáme rôzne druhy obilia. To bola hanba! Niektorí  z nás videli obilie na vlastné oči prvýkrát v živote. Pšenica, raž, jačmeň či špalda. Tá nás prekvapila najviac a zároveň sme sa dozvedeli, prečo je špaldová múka drahšia ako ostatné bežné múky. Keď sa zrno vylúpe zo svojho obalu, jeho váha klesne na polovicu. Pre pestovateľov nezaujímavá, pre spotrebiteľa však zdravá a výživná.

               Videli sme ako sa melie obilie, čo všetko treba, aby sa tie drobné zázračné zrniečka zmenili na bielu jemnú múku. V mlyne bol všade poriadok, všetko malo svoje miesto. Mlecie zariadenie, ale  i bucľaté a veľké vrecia, v ktorých čakalo obilie na zomletie.

               Pán Vrtiel medzi rečou spomenul, že sa obáva, že v mlyne už v budúcnosti nebude mať kto pracovať.  A my sme  pochopili prečo. V mlyne môže pracovať iba človek, ktorý sa nebojí ťažkej práce a je ochotný venovať jej všetok svoj čas a celé srdce.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Reportáž

                Čo neviete o spoločnosti Nestlé...

          ...a čo sme sa dozvedeli my, pri jej návšteve:

          Ø Že spoločnosť Nestlé vznikla v roku 1866

          Ø Že jej zakladateľom bol švajčiarsky lekárnik Henry Nestlé

          Ø Že na jej začiatku bola  myšlienka, ako znížiť úmrtnosť kojencov pomocou kvalitného sušeného mlieka

          Ø Že dnes je to najväčšia potravinárska spoločnosť na svete

          Ø Že vyrába tie najkvalitnejšie potraviny už viac ako 100 rokov

          Ø Že v sortimente nájdeme dojčenskú výživu, kávu, sladkosti, cestoviny, zdravé cereálie, maggi, polievky a celý rad ďalších chutných potravín

          Ø Že má zastúpenie v 189 krajinách sveta

          Ø Že na Slovensku a v Česku v nej pracuje 2800 zamestnancov

          Ø Že vyrába okolo 10 000 značiek výrobkov

          Ø Že výroba je šetrná k životnému prostrediu

          Ø Že palmový olej, ktorý používa, nepochádza   

               z odlesnených častí Indonézie

           

          Rozšírená správa

                  Zemiakové placky po chlapsky

           

          Suroviny:

          -         5 kg zemiakov

          -         ½ kg cibule

          -         ½ kg hladkej múky

          -         cesnak

          -         majorán

          -         čierne korenie

          -         5 vajec

          -         soľ

          -         kóóóóóóóópec slaniny

          Postup: očistiť, nastrúhať, rozbiť, zmiešať, dochutiť!

           

           

                                 Dobrú chuť!

           

           

           

           

          Recept

           

                      Môj život s celiakiou

           

          Čo je to celiakia? Tí, ktorí sú na tom podobne ako ja, to isto dobre vedia. No a pre tých druhých to rada vysvetlím. Celiakia je trvajúca alergia na lepok. Trvajúca znamená, že vyliečiť sa z nej je len málo pravdepodobné. Dospelému sa to nepodarí vôbec, možno dieťaťu s 1. stupňom ochorenia. Život s celiakiou nie je jednoduchý, pretože lepok – glutén sa nachádza skoro všade. Pre nás, celiatikov, sa vyrábajú bezlepkové výrobky, no priberá sa z nich, pretože obsahujú veľké množstvo bielkovín a sú aj drahšie.

               Celiakiu mám už 7 rokov. Začalo to ešte v škôlke, po jedle mi bývalo často zle. Detská lekárka ma poslala ku gastroenterologičke. Vyšetrenie, ktoré mi robili, som zabsolvovala v narkóze. Po niekoľkých dňoch som dostala výsledky vyšetrenia a moja celiakia bola potvrdená. Začiatky boli ťažké, bála som sa, ako budem žiť a čo budem jesť. Dnes som si však už zvykla, aj s celiakiou sa dá žiť. Občas ma trápi, že keď sme niekedy s rodinou v reštaurácii, mám oveľa menší výber jedál ako ostatní. A občas mám obrovskú chuť na obyčajný lepkový biely rožok. Mnohých toto moje želanie isto rozosmeje. V rodine nie som jediná s takýmto problémom. Trápi sa s ním aj moja krstná mama. Hoci mám celiakiu 3. stupňa, stále verím, že lekárska veda raz tak pokročí, že môj problém sa jej podarí vyriešiť. Verím tomu.

           

           

           

          Glosa