• Výstupy

        • Zrealizované opatrenia: 

           

          Vybudovanie umelého potoka so zasakovacím rezervoárom

          Dažďová voda odvedená do podzemného zásobníka pred budovou školskej jedálne je čerpadlom vytláčaná do umelého potoka so zasakovacím rezervoárom.  Okolo potoka  sú  vysadené vodné  rastliny, voda v potoku je stále v pohybe.  Zabezpečujú to dve čerpadlá poháňané fotovoltaickými článkami. Pohybujúca sa voda zvlhčuje prostredie, zvyšuje výpar a zlepšuje klímu  v horúcom letnom počasí. Umelý potok má okrem praktického významu pre zlepšenie klímy zároveň  aj   estetickú a relaxačnú  funkciu.

           

          Osadenie certifikovaného podzemného zásobníka

          Pred budovou školskej jedálne je vybudovaný podzemný zásobník o objeme cca 10 m3, do ktorého počas dažďa steká voda zachytená zo striech školy.  Odtokové žľaby, ktoré boli znečisťované lístím z okolitých stromov, a tak komplikovali odtok vody, sú  vyčistené a špeciálnymi sieťkami proti takémuto znečisťovaniu zabezpečené. Voda zachytená v zásobníku  slúži na závlahu pre dažďovú záhradu, vysadené rastliny a stromy v školskom areáli.

           

           

           

           

           

           

           

          Osadenie nadzemných nádrži na dažďovú vodu

               V našej oblasti sme doteraz nepociťovali vo výraznej miere nedostatok vody. Vieme však, že sú krajiny, pre ktoré je voda veľmi vzácna. Pri sústavne sa meniacich klimatických podmienkach si jej potrebu uvedomujeme aj my, a preto sme sa rozhodli na miestach, kde nie je možné zachytiť dažďovú vodu iným spôsobom, osadiť nadzemné nádrže. Takto zachytená voda sa bude následne využívať na polievanie vysadených rastlín a pri nedostatku vlahy aj rastlín v dažďovej  záhrade. V areáli školy  sú  umiestnené 4 nadzemné  nádrže: dve pri bylinkovej záhrade a dve v zadnej časti budovy pri športovisku určenom na skok vysoký.

           

          Vybudovanie  dažďovej  záhrady

          Dažďová voda z budovy jedálne  v areáli školy je formou zaústenia strešných  zvodov zachytená do  dažd'ovej záhrady. Voda sa  podpovrchovým spôsobom odvádza na miesta,  kde bol umožnený vsak prostredníctvom modelácie terénu – tzv. „dažďovej záhrady". Vysadené rastliny slúžia na udržiavanie vody, jej dlhodobejšie využitie z dôvodu pomalého vsakovania a podporujú jej výpar, čim zlepšujú mikroklímu. Zabraňujú rýchlemu stekaniu aj väčšieho množstva vody, plnia teda aj protipovodňovú funkciu.

           

          Rekonštrukcia vegetačnej strechy

           

               V areáli školy v blízkosti jedálne sa nachádza sklad potravín, ktorý už zopár desaťročí  fungoval ako neupravovaná vegetačná strecha porastená trávou a burinou. Vyvýšené miesto často lákalo žiakov počas veľkej prestávky na rôzne „aktivity“. Táto strecha je upravená a sú na nej vysadené popínavé rastliny, ktoré  okrem toho, že produkujú O2 a absorbujú CO2, fungujú aj  ako prirodzená  tepelná izolácia, ktorá vytvára ideálne podmienky pre skladovanie niektorých potravín v školskej jedálni. Rastliny vysadené na vegetačnej streche budú   zavlažované zachytenou dažďovou vodou v nadzemných nádržiach.

           

          Výsadba stromov

                      V  areáli školy  je vysadených veľa  rôznych stromov či kríkov. Niektoré sú staré už niekoľko desaťročí, iné boli vysadené len pred niekoľkými rokmi. Špecifikom našej záhrady je akési „mini arborétum“, kde na pomerne malej ploche je umiestnených niekoľko druhov stromov, kríkov, rastlín a tráv. Možnosť doplniť výsadbu stromov v rámci projektu sme uvítali. V areáli sa vysadilo 16 stromov: rôzne druhy javorov, lipy, hraby, duby a buky. Mnohé z nich sa v našom areáli nenachádzali. Počas vyučovacích hodín budú môcť žiaci pozorovať ich rast, sledovať a  porovnávať rozdiely medzi jednotlivými druhmi  stromov počas celého vegetačného obdobia.

           

          Vystup_projektu-1(1).docx

          Vystup_projektu.pdf

          Prezentacia_projekt_031040_Novaky_upravene.ppt