• Školský špeciálny pedagóg

• Kto je školský špeciálny pedagóg?

Je to odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Čo je náplňou práce školského špeciálneho pedagóga?

Hlavnou náplňou práce školského špeciálneho pedagóga na našej škole je priama a intenzívna práca so žiakmi, ktorí si vyžadujú špeciálno-pedagogickú starostlivosť (diagnostika, prognostika, intervencia), poradenstvo, pomoc i vzdelávanie.

Odborná činnosť školského špeciálneho pedagóga v ZŠ je zameraná predovšetkým na štyri oblasti pôsobenia:

Práca so žiakmi:

- individuálna špeciálno-pedagogická intervencia zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu vývinových porúch učenia, na rozvoj žiaka vo výchovno-vzdelávacom procese, korekciu, či kompenzáciu poruchy

- špeciálno-pedagogické vyšetrenia detí s poruchami učenia a správania po návrhu triedneho učiteľa a rodičov

- diagnostické pozorovanie žiakov s problémami v učení a správaní

- zabezpečovanie špeciálno-pedagogického servisu individuálne začleneným žiakom

- skupinová práca so žiakmi, triedou

Práca s učiteľmi:

- spolupráca s triednym učiteľom a ostatnými vyučujúcimi, pri tvorbe IVVP, hľadanie vhodného prístupu k individuálne začlenenému žiakovi, priebežné konzultácie o zvolenom postupe a nápredovaní žiaka v učebnom procese

- sprolupráca s výchovným poradcom pri zjednocovaní výchovných vplyvov na individuálne začleneného žiaka

Splupráca s rodičmi:

- v dohodnutom termíne individuálne konzultácie a poradenstvo

Spolupráca so špecializovanými zariadeniami- poradenské zariadenia

- šk.špec. pedagóg podľa potreby spolupracuje s poradenskými inštitúciami, predovšetkým Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP), Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP), Diagnostickým centrom (DgC), Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny- oddelením sociálno-právnej ochrany detí a mládeže a sociálnej kurately, ďalej konkrétny prípad konzultuje aj s odborným lekárom- detským psychiatrom, detským neurológom, klinickým logopédom a spolupracuje aj s ďalšími poradenskými a špecializovanými zariadeniami...

Ako pracuje školský špeciálny pedagóg?

Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi individuálne alebo skupinovo. Individuálna špeciálno-pedagogická reedukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia žiaka. Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnotiky, sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity: techniku čítania, písania, porozumenie čítanému textu, pozornosť, rozvoj sluchového a zrakového vnímania, pravoľavej orientácie a priestorovej orientácie, rozvoj slovnej zásoby a jazykového citu, rozvoj jemnej motoriky a grafomotoriky, základných matematických operácii a pod.

Žiak môže absolvovať konzultačné hodiny so šk.špec.pedagógom len na základe písomného súhlasu rodiča o spolupráci so školským špeciálnym pedagógom a to vždy pre daný školský rok.