• Informácia pre rodičov a žiakov 9. ročníka

• Usmernenie k prijímaciemu konaniu pre školský rok 2023/24

• Usmernenie k prijímaciemu konaniu na stredné školy pre školský rok 2023/2024

1. januára 2022 nadobudla účinnosť novela školského zákona č. 415/2021 Z.z., ktorá upravuje priebeh a organizáciu prijímacieho konania pre školský rok 2023/2024-

Prijímacie konanie sa bude konať všade prezenčne.

Termíny konania prijímacej skúšky

1. kolo – termíny určuje MŠVVaŠ SR a pre školský rok 2023/24 sú nasledovné:

Talentové odbory ( bilingválne gymnáziá a bilingválne obchodné akadémie, umelecké školy)

1. termín

od 28. apríla do  3. mája 2023

2. termín

od 11. mája do 15. mája 2023

Stredné športové školy- overenie zdravotnej spôsobilosti

1. fáza:

od 21.marca do 14. apríla 2023

2. fáza:

od 28.apríla do 3. mája 2023

Všetky stredné školy ( gymnáziá, OA, HA, všetky odborné stredné školy)

1. termín

4. alebo 5. mája 2023

2. termín

9.alebo 10. mája 2023

2. kolo:  jún 2023

2. kolo je určené pre žiakov, ktorí sa neumiestnili z rôznych dôvodov v 1. kole prijímacieho konania ani na jednu zvolenú strednú školu (napr. nevyhoveli kritériám SŠ).

O 2. kole rozhoduje riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade, oznam o konaní 2. kola zverejní na webovom sídle školy do 6. júna 2023.

Riaditelia SŠ zverejnia podmienky prijatia na štúdium na webovom sídle  školy:  kritériá, formu, obsah, rozsah prijímacej skúšky a ostatné podmienky  prijatia.

Termín: do 30.11.2023

Kritériá môžu obsahovať aj podmienky pre prijatie bez prijímacej skúšky pre odbory, v ktorých sa získava úplné stredné všeobecné vzdelanie ( to sú gymnáziá), ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej 90% v každom predmete T9 (MAT, SJL), pre odbory, v ktorých sa získava úplné stredné odborné vzdelanie, ak uchádzač v externom testovaní dosiahol úspešnosť najmenej 80% v každom predmete T9.

Proces podávania prihlášok na stredné školy v školskom roku 2023/2024 budeme realizovať elektronicky prostredníctvom školského informačného systému  bez podpisu zákonného zástupcu.
            Poradie záujmu je informačné pre riaditeľov SŠ, uchádzač stále bude mať možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú bol prijatý.

Celoslovenské testovanie žiakov deviatych ročníkov ZŠ  sa uskutoční dňa 22.03.2023, náhradný termín je stanovený na 4.04.2023.

Základné informácie k podávaniu prihlášok pre všetky odbory

do 13.3.2023:

Prihlášku  budeme  podávať:

online (cez Edupage základnej školy). Ak posiela prihlášku zákonný zástupca, je nutné následné potvrdenie hodnotenia (vysvedčenia) základnou školou. Online prihláška sa odošle na všetky stredné školy uvedené na prihláške.

Podáva sa len jedna prihláška, na ktorej sú uvedené najviac dva odbory, ktoré nevyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania ("netalentové odbory") a najviac dva odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností a nadania ("talentové odbory"). Školy sú vyplnené v poradí podľa záujmu. Poradie záujmu je informačné pre riaditeľov základných a stredných škôl, uchádzač stále bude mať možnosť potvrdiť rozhodnutie o prijatí na vzdelávanie v ktorejkoľvek zo škôl, na ktorú bol prijatý.

K prihláške je potrebné priložiť prílohy:
          a) Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor. Predkladá len uchádzač, ktorý má záujem o tieto odbory https://www.minedu.sk/zoznam-ucebnych-odborov-a-studijnych-odborov-v-ktorych-sa-vyzaduje-zdravotna-sposobilost/

b) Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky. Predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
          c) Potvrdenie národného športového zväzu, že uchádzač je uvedený v zozname talentovaných športovcov. Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.
          d) Vyjadrenie lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo. Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v strednej športovej škole.
          e) Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní. Predkladá len uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania.
          f) Kópie vysvedčení. Predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne (v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške.
          g) Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži (nepovinná príloha). Predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži.

Ak bol žiak prijatý na vzdelávanie na strednej škole, zákonný zástupca písomne potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie najneskôr do troch pracovných dní. Zvyšným školám, na ktoré bol žiak prijatí, je zákonný zástupca povinný zaslať informáciu o nenastúpení žiaka.

Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí sa môže zákonný zástupca odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.

PaedDr. Eva Miklašová, výchovná poradkyňa