• Pracovný tábor Nováky

školský projekt

pod vedením Mgr. Evy Kiabovej, PaedDr. Jána Trlíka

Cieľ:

V meste Nováky bol najväčší pracovný tábor nútených prác počas 2. sv. vojny aj po nej. Hrôzy fašizmu i komunizmu, ktoré tam ľudia prežívali, naše deti už nevnímajú. Preto sme vytvorili projekt "Pracovný tábor Nováky", aby sa praktickými zručnosťami
          žiaci oboznámili s týmito dejinnými udalosťami a vytvorili stálu expozíciu v škole.

Projektom rozvíjame: sociálnu a emocionálnu inteligenciu, empatiu, súcit a úctu, schopnosť spolupráce, pomoci a
          solidarity, kritické myslenie, čítanie s porozumením, dokázať rozlišovať manipuláciu, globálne zručnosti nevyhnutné pre život a úspech v dnešnom globálne prepojenom svete, pochopenie globálnych súvislostí, schopnosť tolerantnej a konštruktívnej medzikultúrnej komunikácie, schopnosť čeliť extrémizmu, ohľaduplnosť voči iným, svojmu okoliu a životnému prostrediu.

Realizácia:

Etapy 1. etapa - vytvorenie makety pracovného tábora (žiaci dostali za úlohu naštudovať si, ako vyzeral prac. tábor, učiteľ so žiakmi vytvorili maketyubytovní, tie vytvorili z kartónu)
          2. etapa - náučné panely - informácie, fotky, texty žiaci o tábore vyhľadajú na internete, spíšu a vytvoria tri nástenné panely v priestoroch školy
          3. slávnostné otvorenie spolu s prezentáciou zaúčasti p. M. Hagarom, ktorý je pamätníkom tábora.

Dopad projektu:

Na Slovensku máme veľa pamiatok, ktoré zanikli. Dejepis v prepojení s technickou a výtvarnou výchovou, so slovenským jazykom v blokovom vyučovaní môže vytvoriť priestor na:
          1. prepojenie predmetov a ich využitie pre tvorbu historických kútikov
          2. vyhľadávanie informácií a ich správne interpretovanie
          3. diskusiu o nich v predmetoch etická výchova/náboženská výchova, občianska výchova
          4. budovanie vzťahu k pamiatkam a k histórii Pri tvorbe takéhoto kútika nemusí ísť vždy len o tému holokaustu, 2.s v. vojny, všetko závisí od pamiatok, ktoré sa v blízkosti školy nachádzajú alebo nachádzali. Ak sa nájdu učitelia, ktorí ichchcú oživiť, zachovať a sprítomniť spolu so žiakmi školy, naučíme deti vidieť históriu cezkonkrétne diela, ľudí, čas, prácu.

Realizácia - foto a prezentácie

Generacia_3_0.pptx