• Farebné vyučovanie

          • Prváci si spestrili vyučovanie "Týždňom zdavej výživy". Každý deň sa zladili s farbou ovocia a zeleniny. Pochutnávali si na zdravých plodoch.

            Ďakujeme rodičom, že nás v tejto aktivite podporili.

          • Koštovací deň

          • Deti v 3.B len prostredníctvom chuti zisťovali, aké ovocie alebo zeleninku okoštovali. Potom si urobili vynikajúci ovocný šalát. 

          • Športová akadémia Mateja Tótha

          • Milí rodičia, radi by sme Vám pripomenuli, že ešte stále môžete hlasovať za našu školu na https://akademia.o2.sk/hlasovanie/13902, aby aj Vaše deti mohli zažiť športové činnosti pod odborným vedením trénerov zo Športovej akadémie Mateja Tótha. Ďakujeme za Vaše hlasy.

          • McDonald’s Cup

          • V obvodnom kole zdolalo naše družstvo z I. stupňa tím Oslian, cez Nitrianske Rudno, žiaľ, neprešlo. Ďakujeme hráčom za reprezentáciu a prajeme im úspech v iných turnajoch.

          • „Hádať ? Nie zrážať.“

          • Žiaci deviateho ročníka si netradičným spôsobom zopakovali názvoslovie solí. Pomocou zrážacích reakcií mali zistiť, aké chemické látky sa nachádzajú v neoznačených liekovkách.

          • Laktózova intolerancia

          • Laktózova intolerancia, teda neznášanlivosť mlieka a mliečnych výrobkov, je najrozšírenejšou potravinovou intoleranciou.

            Vzniká vtedy, keď organizmus nie je schopný stráviť laktózu – mliečny cukor.

            Ako sa prejavuje, aký je rozdiel medzi potravinovou intoleranciou a alergiou na potraviny, kedy navštíviť lekára a  na zvedavé otázky žiakov odpovedala p. Kucková z RÚVZ.

             

             

          • Expert geniality show

          • Naše školské múdre hlavičky, POZOR, POZOR

            Prihlasovanie do celoslovenskej vedomostnej súťaže EXPERT GENIALITY SHOW pre žiakov ročníkov 5. - 9. je spustené a my sa už tešíme, koľko našich školských géniov sa rozhodne prijať túto výzvu!

            Prihlásiť sa môžete buď v škole u p.učiteľa Kráľa

            alebo individuálne do 22. 10. 2024 na adrese https://talentida.sk/expert/.

            Na tejto stránke v časti "Vyskúšaj sa" si môžeš nesúťažne overiť svoje vedomosti.

          • Tekvičiarik

          • Tekvičiarik opäť na scéne! Na ročníkoch 1.-.4. (na Cígerke ) vyhlasujeme súťaž o najkrajšieho tekvičiarika.

            Už od pondelka sa tešíme na ich výstavku na dolnej chodbe našej školy. Prekonáte originalitu  z minulých rokov?

          • Geometria zábavne

          • Žiaci z 3.A  si rozvíjali priestorovú predstavivosť aj kreativitu. Využili kartónové taburetky, ktoré si len nedávno vyrobili.

          • Pre niekoho odpad, pre 3.A poklad

          • Na pracovnom vyučovaní sa v 3.A recyklovalo. Zo škatúľ si vyrobili osobnú taburetku, v ktorej majú napríklad pomôcky na výtvarnú výchovu. A keďže každá kocka má 6 strán, jedna sa ušla aj kresbe, ktorá ich najviac vystihuje

          • Plavecký výcvik

          • Veľkým prínosom našej školy sú opakované plavecké kurzy. Teraz doplávali žiaci od 2. až po 5. ročník. A na piatakoch bol veru výkonnostný posun badateľný.

          • Svetový deň duševného zdravia

          • 10. október je Svetovým dňom duševného zdravia.

            Čo to vlastne znamená "BYŤ DUŠEVNE ZDRAVÝ?" Aj na našej škole sa nielen dnes venujeme tejto téme. Smelo môžeme povedať, že sme druhou rodinou našich školských detí a zaujíma nás ich zdravie v každom ohľade.

            V našich životoch sa stretávame s rôznymi životnými situáciami, nie vo všetkých sa cítime dobre, niektoré sa nám môžu javiť dokonca až príliš ťažké na zvládnutie. VŽDY EXISTUJE POMOC!

            Ak pozoruješ, že prežívaš apatiu, nezáujem o učenie, celkový nezáujem, stres, depresívne stavy, pomenovanie pocitov o sebe, strach o kamarátov, rodinu, seba, riešiš šikanu či kyberšikanu, zhoršený prospech.. vedz, že NIE JE HANBA ANI ZBABELOSŤ POŽIADAŤ O POMOC.

            Aj na našej škole sme tu pre teba: špeciálny pedagóg a školský psychológ spolu s celým podporným tímom.

            #zsnovaky #svetovýdeňduševnéhozdravia #zdravovškole #smetupreteba

          • Prvácky Deň jablka

          • Blížiaci sa Svetový deň pôvodných odrôd jabĺk bol príležitosťou na ďalšie projektové vyučovanie v prvom ročníku.  Pri riešení rôznych úloh deti vnímali nielen výsledok, ale aj význam spolupráce. Odmenou za usilovnosť im bolo  chutné jabĺčko a šalátik, ktorý si samy vyrobili.

          • Športová akadémia Mateja Tótha

          • Naša škola je prihlásená do súťaže o športovú akadémiu Mateja Tótha. Prinášame Vám možnosť rozhýbať deti priamo v našej škole vďaka  O2 Športovej akadémii Mateja Tótha, ktorú máme možnosť vyhrať na rok zadarmo. Treba hlasovať každý deň za našu školu na link https://akademia.o2.sk/hlasovanie/13902. Navyše, ak pri hlasovaní zadáte aj kód z výrobkov Budiš, OVKO Plus alebo rajo brejky, pošlete naraz až 5 hlasov. Rovnako 5 hlasov pošlete, ak budete hlasovať prostredníctvom O2 aplikácie. Hlasovať za školy bude možné do 17. decembra 2024.

          • Jablkový pondelok

          • Jablko bolo dnes vo štvrtom ročníku hlavnou témou na každom predmete. Čo všetko si žiaci s jablkom vyskúšali a precvičili, ukazujú fotografie. Zvládli to skvele a odmenou im bolo – jablko.

          • Rýchly rozbeh piatakov

          • Začal sa september a chodby  našej školy sa opäť naplnili deťmi. Presúvajú sa hore-dole po chodbách a človek, ktorý sem príde prvýkrát, si možno pomyslí, že nastalo sťahovanie národov! Ale kdeže! To je len obyčajná prestávka a naši žiaci sa rýchlo snažia dostať do svojich tried. Pre žiakov iných škôl je to nepredstaviteľné! Oni sedia celý  deň v jednej triede a učitelia chodia za nimi.  Aké pohodlné, že? Naši žiaci sú ale šikovnejší! Možno sa to nezdá, a niektorí z vás si to nevedia ani predstaviť, ale takýto spôsob výučby má aj svoje výhody. Aké? No, veď čítajte ďalej!  

            Žiaci nastupujúci do piateho ročníka našej školy sa zo začiatku trápia práve s presúvaním. Nepomôže im ani fakt, že aj doma na to počúvajú šomranie od rodičov. Oni sa však nevzdajú a po pár týždňoch sa už po chodbách školy pohybujú ako najväčší machri. Zvykli si. Tak ako všetci. Vedia, kde sú ich triedy a poznajú už aj svojich učiteľov. Naučili sa “len” orientovať v škole? Kdeže! Naučili sa čosi viac!  Samostatnosť. Vedia sa orientovať v priestore, ale aj poprosiť o pomoc starších spolužiakov či učiteľov.  Stanú sa teda odvážnejší v komunikácii a neboja sa osloviť doteraz pre nich neznámych ľudí. Naučia sa aj pracovať s časom. Vedia odhadnúť, koľko minút približne potrebujú na presun do iných tried, koľko majú na desiatovanie či na dopísanie neurobenej úlohy. Dá sa to stihnúť? Samozrejme! Ak si dobre zadelia čas, stihnú všetko a vypestujú v sebe návyk aj do budúceho povolania. Veď na strednej či vysokej škole to bude presne tak isto. Žiaci z iných škôl si budú len zvykať na presuny z odborných učební a naši na to už budú naučení!  Už oťukaní zo základnej školy sa lepšie adaptujú na nové prostredie a zmena pre nich nebude až taký veľký šok. A nejaké ďalšie výhody? Odpadajú starosti týždenníkov! Už žiadne zotieranie tabule a nosenie pomôcok – ťažkých atlasov, máp či slovníkov. Pani učiteľka má všetko pri sebe, a tak je výučba plynulejšia a pokojnejšia.  A v neposlednom rade, možno to najdôležitejšie, pri takomto presúvaní nehrozí toľko úrazov či konfliktov. Jednoducho povedané, žiaci zavretí v jednej triede majú čas vymýšľať lotroviny a hnevať pani učiteľky na dozoroch, naši ale nie. A jeden taký špeciálny dôvod, pre ktorý sa žiaci s presúvaním nakoniec zmierili? Môžu sa na chodbách viacej stretávať a obzerať si pekné deviatačky či deviatakov. 

            Teraz ale trochu vážnejšie. Škola nie je balón a nedá sa nafúknuť. Pedagogický zbor hrá s kartami, ktoré dostal. Triedy v chemickej a fyzikálnej učebni alebo aj v knižnici by nemali dobré a pohodlné podmienky na výučbu. Jednotliví učitelia zase na výučbu svojich vlastných predmetov, a to pre jeden jednoznačný dôvod – budova školy je malá. Je potrebné priznať si, že ani súčasný systém organizácie nie je dokonalý, preto sa pracuje na zmene a hľadaní riešení. Tie si však vyžadujú čas. Rýchle rozhodnutia, založené na emóciách, by neprospeli ani žiakom, ani ich učiteľom. Nechajme teda piatakov zvyknúť si na nový systém a nehovorme im, že je to pre nich ťažké, že to nedokážu. Zatiaľ, ale aspoň prinášajme konštruktívne tipy na to, ako zlepšiť spoločne našu školu.  Spolu to zvládneme a z našej školy vyjdú úspešní, šikovní a samostatní žiaci, budúci stredoškoláci.

          • Prvácke vyučovanie

          • Aj takto vyzerá vyučovacia hodina v 1. ročníku. V projektovom vyučovaní predmetov človek a spoločnosť a človek a príroda žiaci  kresbou vyjadrili svoje prvé vedomosti o škole a jej okolí.