Návrhy
Dažďové záhrady sú krajinné prvky, ktoré slúžia na zvyšovanie lokálneho vsakovania zrážkovej vody. Jedná sa o znížené plochy, do ktorých je zvedená najmä dažďová voda zo spevnených plôch.
Dažďová záhrada zabraňuje dažďovej vode pred jej rýchlym odtečením do kanalizácie alebo to miestneho potoka, pričom uzatvára malý vodný cyklus, znižuje riziko povodní, filtruje zadržanú vodu a touto prefiltrovanou doplňuje zásoby podzemných vôd.
Súčasne vytvára vlhký biotop, ktorý priaznivo vplýva hlavne na mestskú mikroklímu a poskytuje útočisko pre vtáky a hmyz. Z estetického hľadiska má dažďová záhrada veľký potenciál, keďže ide o biotop, ktorý sa v dnešnom mestskom i dedinskom prostredí vyskytuje čoraz zriedkavejšie.
Priemerná spotreba vody na osobu na Slovensku je približne 130 litrov denne, no asi polovica z toho by sa dala nahradiť dažďovou vodou. Umožňujú to praktické zberné, zásobníkové a rozvádzacie systémy.
Jednou z možností, ako dopĺňať ubúdajúce plochy zelene, sú vegetačné strechy.
Výhody vegetačnej strechy: vegetačná zeleň spôsobuje premenu oxidu uhličitého na kyslík, významnou mierou sa predlžuje životnosť hydroizolácie, vegetácia chráni strechu pred extrémnymi teplotami a klimatickými zmenami, ochrana pred teplom (strešná konštrukcia sa neprehrieva), ale aj pred chladom v zimnom období, znížené náklady na kúrenie a klimatizáciu, vegetácia zlepšuje miestnu klímu odparovaním vlhkosti, viaže prach a filtruje škodliviny vo vzduchu, vegetácia zadržuje zrážkovú vodu (30 až 90% podľa typu vegetačnej strechy), znížené poplatky za odvádzanie zrážkovej vody do kanalizácie, protipožiarna ochrana budov (strechy sú zaradené do kategórie nehorľavé), rozširuje životný priestor ľudí, rastlín a zvierat, zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti.