• Nemecký jazyk

• Školský rok 2018/2019

►   28. marca sme sa zúčastnili exkurzie do Viedne. Stihli sme toho naozaj veľa - prešli sme sa historickým centrom - s možnosťou vidieť orloj, najznámejšie kostolíky (sv. Ruprechta, sv. Petra), slávny Stephansdom s výhľadom z najvyššej veže (343 schodov), cisársky Hofburg, námestie Márie Terézie, prezrieť si kryptu Habsburgovcov, urobiť zopár nákupov, prezrieť si aj exponáty v Prírodovednom múzeu a morské či tropické zvieratá v Dome mora. 41 žiakov bolo spokojných :)

►  V školskom roku 2018/2019 sme sa rozhodli zapojiť do medzinárodného e-Twinningového projektu Grußkarten zu verschiedenen Anlässen - kde sa učíme viac komunikovať v nemeckom jazyku, spoznávať iné krajiny a nadväzovať nové priateľstvá. Partnermi v projekte okrem našej školy sú Marta Bartoszewska a Patrycja Jascynska zo školy v meste Rumia v Poľsku a ZŠ v Topoľčanoch.

Spolupráca má prvé výsledky v podobe učebných pomôcok v aplikácii learningapps, ktoré sú prístupné na stránke zspribno.edupage.org v sekcii KNIŽNICA-PREDMETY-NEMECKÝ JAZYK-PREZENTÁCIE ŽIAKOV.

►  V mesiaci október sme sa zapojili do triednych kôl olympiády z nemeckého jazyka. Zapojilo sa 22 žiakov, do ďalšieho kola, tentokrát školského postúpilo 5 žiakov - Kamil Fábry z 9A, Kristína Čechová a Simona Obertová z 8A, Emma Putišková a Aneta Karaková z 8B. Súťažili sme v kategórii 1B - začiatočník v druhom cudzom jazyku, v úrovni A1.

Následne v školskom kole získal najväčší počet bodov v testoch Kamil Fábry z 9A a postúpil tak do okresného kola nemeckej olympiády, ktoré sa konalo v januári v Prievidzi. V kategórii 1B, úroveň A1 získal vynikajúce 4. miesto.

Školský rok 2017/2018

18. januára sa konalo okresné kolo olympiády z nemeckého jazyka. Súťažili sme v kategórii 1A - začiatočník v druhom cudzom jazyku, v úrovni A1. Olympiády sa zúčastnil žiak Kamil Fábry z 8.A. a v poradí získal 6.miesto.

Minulé školské roky:

Školský rok 2015/2016

Exkurzia v Kittsee, prehliadka čokoládovne a hradu Laxenburg - Franzensburg

16. októbra sme sa mohli prejsť priestormi čokoládovne v Kittsee a nielen naživo vidieť, ako sa vyrába a spracováva čokoláda, ale nasýtiť sa jej vône a chute. Počas exkurzie sme navštívili zámok a zámocký park Laxenburg s nádherným prostredím, povozili sa vláčikom a kompou na samotný hrad Franzensburg, ktorý slúži ako múzeum. Laxenburg kedysi patril Habsburgovcom, najmä Františkovi Jozefovi a jeho manželke, cisárovnej Sissi. Exkurzia sa veľmi páčila, pretože sme sa dozvedeli nielen o výrobe čokolády, ale aj historické fakty o rode Habsburgovcov. A pani učiteľka Lajčáková, ktorá exkurziu organizovala, sa určite bude pýtať na všetky podrobnosti, ktoré sme si zapamätali...

Školský rok 2014/2015

Krajské semifinále súťaže Jazykový kvet - recitácia v nemčine

Erika Dadíková z 8. A po výhre v školskom kole postúpila do Krajského semifinále, ktoré sa konalo v Trenčíne a získala vo svojej kategórii "poézia - nemecký jazyk, jednotlivci" krásne 2. miesto.

Okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku - ako 2. CJ

Teším sa z účasti Vladka Korenčika z 8. B na okresnom kole nemeckej olympiády, pretože našiel odvahu a zodpovedne sa na súťaž pripravoval. V predmete nemčina ako 2. cudzí jazyk je to po prvýkrát, čo sa danej olympiády zúčastnil žiak našej školy. Umiestnil sa na 10. mieste.

Školské kolo súťaže Jazykový kvet - recitácia v nemeckom jazyku

Niekoľko žiakov našlo odvahu a zúčastnilo sa školského kola v recitácii v nemeckom jazyku. Z vybraných básní najviac zaujala báseň a prednes Eriky Dadíkovej a Kristínky Hurtišovej, ktoré postúpili do Krajského semifinále do Trenčína.

Adventné trhy vo Viedni

Najlepší spôsob, ako si otestovať vedomosti z nemeckého jazyka, je návšteva nemecky hovoriacej krajiny a komunikácia v danom jazyku. 27. novembra 2014 sme navštívili hlavné mesto Rakúska - Viedeň, aby sme si nielen vyskúšali komunikovať v nemčine, ale prezreli si pamiatky mesta - Schonbrunn, Hofburg, spoznali inú kultúru, dozvedeli sa informácie z histórie vďaka pánovi Hicklovi, sprievodcovi z CK Satur a samozrejme, nesmeli sme chýbať ani na adventných nákupných trhoch. Vychutnávali sme si atmosféru trhov, nádhernú výzdobu, vianočné vône. Tento spoločne strávený deň pre nás veľa znamenal.

Prezentácie

Naše vyučovanie nemčiny súvisí aj s prezentáciou a vystupovaním, so snahou správne komunikovať a popri tom mať radosť z učenia sa. Žiaci 9. ročníka sa snažili pútavo predstaviť prácu v skupinách a výsledok vzájomnej spolupráce.

Školský rok 2013/2014

V školskom roku 2013/2014 sme sa zapojili do medzinárodného projektu Die Brücken bauen - učili sme sa viac komunikovať v nemeckom jazyku, spoznávať iné krajiny a nadväzovať nové priateľstvá. Partnermi v projekte okrem našej školy boli aj: Konstantina Theochari, Maria Stathi - Grécko, Joanna Karbowiak - Poľsko a Jana Hlavinková - Česká republika.

Školský rok 2011/2012

Navštívili sme adventné trhy vo Viedni