Peknou hrou a odhodlaním postúpiť do okresného kola, si naše žiačky tento cieľ splnili. Gratulujeme a držíme palce na okrese.
Obvodové kolo stolný tenis dievčatá
Lego na matematike
Žiaci siedmeho ročníka použili stavebnicu Lego a drevené kocky ako pomôcku pri sčítaní a odčítaní zlomkov. Zistili, že z kociek sa dá nielen stavať, ale aj počítať.
Výlet do minulosti
Aj bez stroja času podnikli štvrtáci výlet do minulosti. Stretli sa s historickými osobnosťami, poznávali nárečia, vyskúšali si krasopis. Udalosti a fakty poprepájali s matematickými úlohami. Po úspešnej spolupráci sa vrátili naspäť do našich čias.
10
Skúmanie vlastností pevných látok.
- 3
Šiestaci zisťovali vlastnosti pevných látok. Zamerali sa na kujnosť, tvrdosť, krehkosť, deliteľnosť, pružnosť. Mnohí si pripravili vzorkovník pevných látok, ktoré našli doma.
Hravý dejepis
Žiaci 5.B si v rámci učiva o historických prameňoch urobili na hodine dejepisu minivýstavu starých predmetov. Spoločne spoznali to, akým spôsobom sa kedysi žehlilo, mlela káva a aj to, aké peniaze kedysi používali ich rodičia či starí rodičia. Zaujal ich aj starý telefón, z ktorého sa nedali posielať smsky alebo to, ako kedysi vyzeralo vysvedčenie.
Výlet do Lazian
Skupinka žiakov s pani učiteľkami navštívili p. Bundzelu, ktorý si prenajíma priestory družstva na chov svojich 38 kravičiek. Žiaci si mohli vyskúšať dojenie, kŕmenie, ochutnať čerstvo podojené mlieko, ale aj pohladkať štvordňové dvojičky- teliatka. Dozvedeli sa, že pírsing u býka v nose neslúži na parádu, ale na manipuláciu a prinútenie k poslušnosti. Ďakujeme.
Darts teda šípky
- Vďaka sponzorskému daru od pána Petra Jakubisa, si aj naši žiaci môžu zahádzať šípkami na terč. Šípky vyžadujú nielen zručnosť, ale aj sústredenie, presnosť a trpezlivosť. Netradičný šport na netradičnej škole. Ďakujeme.
Piatkové vyučovanie v 3.A
V 3.A už tradične v piatok zhrnuli nadobudnuté vedomosti uplynulého týždňa. Tentoraz hľadali rozdiely a súvislosti medzí správou, oznamom a inzerátom. Nenechali sa nachytať ani na pravopise vybraných slov po B a veľmi pekne si poradili s problémovými úlohami z matematiky. V týždni skúmali aj hustotu látok a svoj odhad pozorovali na hodine prírodovedy.
9
"Zaostrené na optiku."
- 5
Ôsmaci sa na fyzike venovali lomu svetla. Skúmali, ako rôzne prostredia ovplyvňujú rýchlosť svetla. Keďže už vedia, že svetlo sa skladá z viacerých farieb, pokúsili sme sa tieto farby opäť zlúčiť do bieleho svetla. Experiment nám pomohol lepšie pochopiť, ako sa svetlo správa v rôznych podmienkach.
Deň stromov
Deň stromov je sviatok, ktorý je typický hromadným vysádzaním stromov. V súčasnej dobe sa Deň stromov oslavuje v 40 štátoch sveta. Väčšinou sa oslavuje na jar alebo na jeseň, pretože dátum nie je celosvetovo jednotný a líši sa podľa klimatických podmienok. V Slovenskej republike pripadá Deň stromov na 20.októbra. Aj my sme si tento sviatok pripomenuli tvorivými aktivitami žiakov, spoznávaním drevín a vysádzaním stromčekov.
8
Výtvarná výchova a Deň stromov
Žiaci 5. B dnes počas výtvarnej výchovy "zasadili" gaštanový strom. Použili všetko, čo nám poskytla príroda a tak vzniklo krásne umelecké dielo s názvom - "Zmiešaný strom". Pripomenuli sme si tak Deň stromov a ich hodnotu a dôležitosť v našom živote. Príďte sa pokochať jeho rozmanitosťou.
Športová akadémia Mateja Tótha
Milí rodičia, radi by sme Vám pripomenuli, že ešte stále môžete hlasovať za našu školu na https://akademia.o2.sk/hlasovanie/13902, aby aj Vaše deti mohli zažiť športové činnosti pod odborným vedením trénerov zo Športovej akadémie Mateja Tótha. Ďakujeme za Vaše hlasy.
Jablko v 2.A
Jablko bolo dnes hlavnou témou vyučovania v 2.A. Žiaci čítali text o jablku, hľadali informácie, triedili, usporadúvali, rysovali, strihali... V skupinách si pomáhali, dopĺňali sa a diskutovali o správnom riešení úloh. V závere si pochutili na šťavnatých a zdravých jablkách a ochutnali jablkovú šťavu od spolužiačky Paulínky. Veríme, že jablká sa stanú pravidelnou súčasťou ich jedálnička.
6
Tvoríme z plastov
Štvrtácke triedy sa na pracovnom vyučovaní zmenili na konštruktérske dielne. Mladí vynálezcovia v nich realizovali svoje nápady – navrhovali a tvorili nové výrobky z použitých plastov.
Hovorme o jedle
- 16
Naša škola sa aj tento rok zapojila do celoslovenskej súťaže Hovorme o jedle. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť. Tentoraz sme si vybrali dennú tému Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek.
Po celý deň prebiehali rôzne aktivity a prednášky, ďalej fantastická desiata a bohaté pohostenie. Srdečne ďakujeme šikovným učiteľom, pani asistentkám, žiakom, rodičom a sponzorom za tento úžasný deň.
Poďakovanie
Chceli by sme sa poďakovať spoločnostiam AGRO TAMI, a.s., DOBROTA, a.s., MILK AGRO SABI, s.r.o. za poskytnutý sponzorský dar. V mene našich žiakov ďakujeme.
Milión detí sa modlí ruženec - 18.október
„Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa zmení - pretože modlitba plná detskej dôvery pomôže meniť svet, premôcť zlo a priniesť pokoj.“
Misiou nadácie ACN, zameranej na pomoc trpiacim, je zmierňovať utrpenie tých, ktorí sú prenasledovaní, utláčaní alebo v núdzi. Toto utrpenie má svoje korene v medziľudských konfliktoch a nepokojoch. Nechceme stáť bokom k trpiacim, preto sme sa aj my pridali a aspoň modlitbami sme vyprosovali mier pre všetkých ľudí, ktorí nemôžu žiť v pokoji. Ruženec sme sa modlili nielen na vyučovaní náboženstva, ale i v kostolíku v Novákoch a hoci našim nemčinárom dala výslovnosť trošku zabrať, s odvahou sa ruženec pomodlili aj v nemeckom jazyku.
A prečo práve 18. október?
Október je mesiacom modlitby posvätného ruženca. 18. októbra slávime sviatok svätého Lukáša Evanjelistu, ktorý nám ako jediný z evanjelistov sprostredkoval udalosti z Ježišovho detstva a podľa tradície mal blízky vzťah k Panne Márii.
Skúmame elektrické vlastnosti látok
- 4
Na hodine fyziky deviataci skúmali elektrické vlastnosti rôznych látok prostredníctvom pokusov s balónmi, konfetami, polystyrénom a polyetylénom.
Žiaci si všimli, že rôzne materiály reagujú na statickú elektrinu odlišne. Niektoré látky sa silno nabíjali, zatiaľ čo iné nereagovali. Týmto spôsobom sa naučili, ako rôzne materiály môžu viesť alebo izolovať elektrický náboj a ako sa prejavujú základné elektrostatické javy.
Viem, čo zjem v 3.A
V projektovom vyučovaní nejde o množstvo prebratého, ale o hĺbku pochopeného, zapojiť čo najviac zmyslov a vrátiť sa k učivu trochu inak.
V projekte Viem, čo zjem prešli žiaci tému Hygiena potravín. Zopakovali si chytáky z prvých vybraných slov po B. Úvod do násobenia a delenia riešili v problémových úlohách a svoje ovocie zoradili podľa abecedy.
Tretiaci majú takú obyčaj, že po projektovom vyučovaní v piatok si spoločne dajú čaj.
7
Farebné vyučovanie
Prváci si spestrili vyučovanie "Týždňom zdavej výživy". Každý deň sa zladili s farbou ovocia a zeleniny. Pochutnávali si na zdravých plodoch.
Ďakujeme rodičom, že nás v tejto aktivite podporili.
5
Koordinátorky prevencie
V našej škole prácu v oblasti prevencie koordinujú p. učiteľky - Mgr. Monika Gabrišová (I. stupeň) a Mgr. Miroslava Závadská (II. stupeň). Spolupracujú tiež s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami. V prípade potreby ich môžete kedykoľvek kontaktovať prostredníctvom správy na edupage.
Dňa 17. 9. sa obe zúčastnili odborného seminára pod názvom Multidisciplinárny prístup pri riešení násilia, rovesníckeho násilia a šikany, so zameraním na bezpečnosť na školách a vytváranie bezpečného prostredia. Pravidelne sa zúčastňujú stretnutí v CPP v Prievidzi a iných vzdelávaní, ktoré napomáhajú v riešení problémových situácií vo výchovno-vzdelávacom procese.